בעיית התנים במועצה


תופעת התנים המשוטטים במועצה הפכה מזמן ממפגש טבע מעניין ומסקרן בשדות המועצה לנושא מטריד ומסוכן.  בעקבות ריבוי התנים והשועלים באזורינו זימנו השבוע לפגישה את נציגי רשות הטבע והגנים במטרה למצוא פתרונות לתנים והשועלים שהחלו להתסובב גם בתוך הישובים ובסמוך לבתים. רשות הטבע והגנים נרתמו לנושא והמועצה, בליווי הועדה החקלאית, תחל לקדם תוכנית הסברה ומיפוי לגילוי מוקדי משיכה לתנים ושועלים כדי להפחית את משיכתם למשקים החקלאיים, אך על מנת להצליח במשימה אנו צריכים גם את עזרתכם:

1. הקפידו על סגירת פחים ופינוי פסולת חקלאית למקום שלא ישמש תחנת אכילה לבעלי החיים

2. המנעו, עד כמה שניתן, מהשארת מזון לכלבים וחתולים ברחובות ובחצרות (במידה ונותנים מזון בחוץ ניתן להשגיח עד שהכלבים והחתולים מסיימים לאכול ואז לאסוף את המזון שנותר)

2. הורידו את אפליקציית דיווחים לרט"ג מחנות האפליקציות ודווחו על כל תן/שועל שאתם רואים.

קישור לאפליקציה: https://play.google.com/store/apps/details?id=il.org.npa.timicollector

ועכשיו קצת בהרחבה:

התנים שייכים למשפחת הכלביים הפעילים בעיקר בלילה. הם חיים כלהקה בטריטוריה עליה הם מגנים. יש לתנים תפקיד חשוב בשמירה על שרשרת המזון: הם צדים נחשים ומכרסמים ונוכחותם חשובה לשמירה על האיזון הביולוגי במרחב.  כחיית בר התנים אינם נוטים להתקרב לבני אדם ולרוב לא יתקפו אלא במקרים של התגרות או איום. יחד עם זאת חלק מהתנים "גילו" את אזור הטבע העירוני כמקור זמין וקל למזון. 
פחי אשפה פתוחים, מזון של בעלי החיים אשר מוחזק מחוץ לבית ופסולת ברחוב – כל אלו מהווים מקור מזון קל, זמין ונוח אשר התנים יעדיפו על פני ציד.  הקרבה לבני אדם לצורך ליקוט מזון מרגילה את התנים לקרבת בני האדם כך שהם אינם חוששים עוד ועל כן ניתן לראות אותם בתוך היישובים ובסמוך לבתים. 

שימו לב- תנים ושועלים הם חיות בר מוגנות ואסור לפגוע בהם או ללכוד אותם ללא היתר בכתב מרשות הטבע והגנים.
שימוש בכל רעל או חומר הדברה ושיסוי כלבים בתנים ובשועלים אסורים בהחלט. הרחקת תנים ושועלים מותרת רק לתברואנים בתחומי היישובים שבאחריותם, ורק לאחר תיאום וקבלת היתר בכתב מרשות הטבע והגנים