איזה משחק מעניין את הילד?


משחק ופעילות עם תינוקות

זה מתחיל כמה ימים אחרי הלידה, אחרי שעברנו את שלב הבליינדייט והפגישות הראשונות, נפגשנו עם החבר'ה הכרנו את המשפוחה, וכבר טעמנו מחדוות הלילות הלבנים. פתאום אנחנו עם 3 ק"ג פחות או יותר שחייבים להאכיל, ולרחוץ ו....

בין כל הו.... יש וגם לשחק ולבדר, תגידו אם עובדים עלי מה שרים לבן שבועיים איזה משחק? רגע יקיריי בגיל 4 חודשים אתם כבר מנוסים ויודעים מה ואיך?

הורים חדשים/ותיקים וגם סבים וסבתות כולם כאחד מעמיסים עוד מובייל עוד משחק כל אחד מאיתם קונה לעצמו את שנפשו מתהווה בתירוץ שזה לתינוק בן רבע דקה.

אז רגע לפני שמשכנתא לוקחים כדי לקנות בית בובות אופנים ג'יפ וגם טרקטורון, הסכיתו שמעו מה צריך הפצפון.

כדאי לדעת כי טווח הקשב והריכוז של תינוק בשנה הראשונה נע בין דקה ל5 דקות, כדי להמחיש במה מדובר, נאמר שזה קצת יותר מהנדרש לקבל רושם ראשוני עליכם בראיון עבודה או במפגש חברתי. דעו כי קל מאוד לעורר את סקרנות התינוק ולמשוך את תשומת ליבו, הקושי הוא בשמירת תשומת הלב בשמירה על עניין.

הורים רבים מוצאים "משועממים" או "מטופשים" כששרים או מנסים לשחק ולשוחח עם תינוק שאינו "מגיב". הוא לא מדבר הוא רק בוהה או מגרגר ומסובב את הראש. אם זה לא מעניין לכם, אם זה נראה מטופש וחסר טעם, זה בדיוק כמו השתוקקות לבן זוג מסוים וניסיון לחזר מתוך חשיבה ואמירה מראש זה לא יעבוד, ואכן אם זו המחשבה המובילה אתכם  וודאי שכל ניסיונות " הכיבוש ייאוש"  לא יצלחו בין אם מדובר בתינוק, ולנטינו או שחקנית יפיפייה.

כשאנו רוצים לשחק או לפעול עם תינוק כדי להצליח לפעול ולהנות ביחד, הדגש צריך להיות על היכולת של התינוק, מה הוא מסוגל ויכול לעשות, ולא מה אני רוצה ללמד אותו או איזה יכולת אני רוצה לפתח ולאמן אצלו.

הלמידה של תינוקות היא מתוך העשייה והפעילות, ולכן נדרשים מההורים  סבלנות ההבנה שתוך כדי חזרות על אותן תנועות ופעולות התינוק רוכש יכולות חדשות ומשכלל יכולות קיימות. הפעילות של התינוק בשנה הראשונה לחייו היא מניפולטיבית כלומר מנסה את כל מה שהוא מכיר ויודע על כל גירוי וכך הוא לומד ופועל, מעניין את התינוק התהליך ולא התוצר הפעילות לשם פעילות.

 

מה עלינו כהורים לעשות?

  • לשמור על קשר עין עם התינוק כדי שיהיה קשוב אלינו.
  • לדאוג שאביזרי הפעילות שאנו מציעים לתינוק יהיו פשוטם ונוחים להפעלה עצמאית, נוחים וקלים לאחיזה, כמובן שאביזרי הפעילות חייבים להיות בטוחים להכנסה לפה.
  • כשאנו באינטראקציה עם התינוק הפעילות צריכה להיות בנויה על 2 אפשרויות לבחירה, נציע לו לבחור בין 2 משחקים, 2 ספרים וכ"ד, שכן התינוק לא מסוגל ליותר.
  • כשם שאדם בוגר אוהב אתגרים כך גם התינוק, אם אנו רוצים לשמור על עניין ורצון שלו לשחק ולפעול איתנו עכשיו או בעתיד, חשוב שנדאג כי הפעילויות תהיה מותאמת ליכולת המוטורית שלו, אבל גם שיהיה בה אתגר. יחד עם זאת זכרו כי פעילות מורכבת או קשה תשעממם את התינוק ותרחיק אותו, הדרך הטובה ביותר לדעתי היא לפעול עמו בשלבים כשכל שלב  בפעילות מתבסס על השלב הקודם ומכין לשלב הבא.
  • בחרו דקלומים קצרים 2-3 משפטים הם קלים לקליטה ולמידה, חשוב להשתמש בשפה עשירה ונכונה לדוגמא: איך נובח כלב ולא איך עושה כלב.
  • בקניית משחקים זכרו שאביזר צבעוני או מורכב מדי לא ימשכו את התינוק.
  • לא חשוב כמה תשקיעו במשחקים תינוקות אוהבים גרוטאות ולכן קערית וכף יעסיקו תינוק שעה ומשחק בקושי דקה.

 

שני משפטים נוספים  חשובים לסיום, יש לראות בכל שינוי קטן אצל תינוק "הצלחה" ולעודד אותו, והצעצוע האהוב והחשוב ביותר לתינוק הם ההורים!

 

תינוק בריא גדל מהנאה בהנאה.

שלומית זערור למדן