האנשים הקטנים שעושים את ההיסטוריה…בשבוע שעבר מועצה אזורית נחל שורק לקחה חלק בהיסטוריה היהודית של מדינת ישראל.

יהודה בשארי מנצר חזני מנהל פרויקטים בחברה קדישא קהילות ירושלים אשר מבצעת מזה כ- 12 שנה פרויקטים גדולים בתחום הקבורה עשתה שבוע שעבר היסטוריה עם חניכת פרויקט "מנהרות עולם" – בית העלמין התת קרקעי היחיד והראשון מסוגו בעולם שנחנך בהר המנוחות בירושלים!

הפרויקט תוכנן במשך שנתיים וחצי וב- 5 השנים האחרונות התבצעו החפירות. הפרויקט הספיק כבר לקבל הכרה ופרס בכנס בינלאומי בפריז ולאחר החשיפה לעשרות רשתות טלוויזיה וכתבים מרחבי העולם, מדינות רבות התעניינו בו כדי ליישם את השיטה לצרכים שונים ואחרים כמו חנויות ומחסנים.

ראשית, נסביר כי קבורת אנשים במנהרה תת קרקעית היא לא דבר חדש..מסתבר שלפני 1600 שנים קברו בכוכים במנהרות "לא חידשנו דבר, רק העצמנו את השיטה בעוצמה גדולה ובכך בעצם אנחנו "מחזירים עטרה ליושנה" ומקיימים הלכה למעשה את המוטו שהקרקע ניתנה לחיים ולא למתים ועל הדרך גם חוסכים 50 דונם של קרקע לקברים" מסביר יהודה בשארי.
בשבוע האחרון נחנך שלב א' בפרויקט – 8000 קברים מתוך 24,000 שתוכננו ולדברי יהודה "צפויים לנו עוד כ-4,5 שנים לסיים עוד 15,000 קברים נוספים".

אין צורך להבין איך מרגיש בית עלמין מתחת לקרקע, אפשר להביט בתמונות ומהתוצאה, ניכר כי אינה מביישת את התכנון כלל וכי הושקעה בו חשיבה מדויקת לפרטי פרטים.
בית העלמין נראה להבדיל כמו קניון ענק רחב ידיים, מונגש ומואר. הפרויקט בנוי משתי וערב של מנהרות ופיר עמוק שלוקח במעלית בין הקומות של הקברים. החשיבה והנגישות היתה כדי להעניק לאנשים שנגזר עליהם ללוות את המתים את התחושה הנעימה ביותר שאפשר. בבית עלמין תת קרקעי נדרשת נגישות גדולה יותר מבית עלמין שעל הקרקע ולכן יהודה דאג שיתכננו בבית העלמין 4 כניסות בגובה קרקע מ-4 כיוונים של הפרויקט כדי לאפשר לקרובי משפחה של נפטר/ת להגיע אליו בקלות דרך הכניסה הקרובה ביותר לחניה.
המנהרה עצמה נגישה לרכבים חשמליים ולא ממונעים בגז. בצמתי בית העלמין מפוזרים כדורים מעוצבים שנרכשו מאומן גרמני ושילוט מאיר עיניים שמטרתם להקל על ההתמצאות בבית העלמין.

ברגע ההיסטורי של החניכה נכחו מכובדים מעולם הקבורה הדתי, עובדים מהמשרד לשירותי דת, ראש המועצה אלי אסקוזידו ומנהל מחלקת שפ"ע משה דויטש שהוזמנו לכבד את יהודה במעמד ההיסטורי.