המועצה האזורית "נחל שורק" משתרעת על 28,000 דונם בשוליים הדרומיים של מטרופוליין תל אביב, בגבול המחוזות: מרכז, דרום וירושלים. המועצה מאגדת בתוכה 7 ישובים של אוכלוסייה חרדית ודתית לאומית, ובתור שכזו היא המועצה האזורית הדתית- חרדית היחידה בארץ. שניים מיישוביה הוקמו אחרי פינוי גוש קטיף, עבור תושבי אותם ישובים שפונו. גני טל ונצר חזני שמרו על שם היישוב ממנו פונו.

סך כל תושבי המועצה 9,000 ועוד כ – 1,200 תלמידי חוץ הלומדים במוסדות חינוך של המועצה.

כביש מספר 3 תוחם את גבול המועצה מדרום וכביש מספר 40 במערב.ממערב למזרח כביש מספר 7 חוצה בתוך המועצה ומצפון לדרום כביש מספר 6. מחלף שורק הוא הקטע הדרומי ביותר בכביש 6.

רוב השטח מצוי ברום של 70 – 75 מ' מעל פני הים. מבחינה אדמיניסטרטיבית, שטח המועצה האזורית נחל שורק, המקפל בתוכו כ – 28,000 דונם, נמצא במחוז המרכז של משרד הפנים, בגבול עם מחוזות הדרום וירושלים, בנפת רחובות, בגבול עם נפות ירושלים ואשקלון.

תחומי השיפוט המוניציפאליים של המועצה האזורית נחל שורק גובלים בתחומי השיפוט של: מועצה אזורית גזר, מועצה מקומית מזכרת-בתיה, מועצה אזורית ברנר ומועצה מקומית גדרה – מצפון, מועצה אזורית באר טוביה – ממערב, מועצה אזורית גזר – מזרח, ומועצות אזוריות מטה-יהודה ויואב – ממזרח ומדרום. תחום המועצה האזורית נחל שורק הוא, איפוא, נקודת מפגש בין מחוזות: ירושלים, המרכז והדרום – דבר שמוצא את ביטויו במערך הדרכים הגובל בתחומי המועצה ובמרכזיותה התחבורתית: צומת ראם – הנמצאת בחלקה בתחומי המועצה – הינה נקודת מעבר מרכזית לעוברים מירושלים באמצעות כביש מספר 3 – דרומה לכיוון קרית גת, אשקלון ובאר שבע. כמו כן היא נקודת מעבר לבאים מכיוון תל-אביב דרומה, וכמובן גם בכיוונים ההפוכים: מהדרום לירושלים ומהדרום תל-אביב.  כביש 6 מקרב את אזור הצפון והדום למרחק של מקומות עבודה נגישים. זמן הנסיעה הקצר פותח אפשרויות עבודה רבות נוספות, שבעבר לא נלקחו כלל בחשבון התעסוקתי. מחלף שורק בכניסה ליד בנימין, הפך למרכז חניה ומפגש לנוסעים לעבר כל צד בשושנת הרוחות.

מבחינה פונקציונאלית, המועצה האזורית נחל שורק נמצאת באגף הדרומי של מה שתמ"א/31 הגדירה "תחום הליבה של ישראל", מעבר למעטפות החיצוניות של מרחבי ההשפעה של המטרופולינים: תל-אביב, ירושלים ובאר שבע, מעבר למרחב ההשפעה של אשקלון. מדובר במקום מרכזי בעל נגישות מעולה, בין שלושת המטרופולינים: תל-אביב, ירושלים ובאר שבע .

פרנסת התושבים מורכבת מחקלאות, תעשייה, תיירות ועבודות חוץ.

המועצה עובדת לפי תו תקן איזו 9001:2008 בניהול מוניציפאלי.